Cumhurbaşkanımızın eşi Saygıdeğer Hanımefendi Emine Erdoğan himayelerinde başlatılan İzmir Valisi Sayın Erol Ayyıldız'ın eşi Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız'ın koordinatörlüğünde yürütülen Gönül Elçileri Projesi çerçevesinde koruyucu aile konulu tanıtım toplantısı düzenlendi.

 

Gönül Elçileri Projesi çerçevesinde İzmir Vali Yardımcısı Sultan Doğru’nun başkanlığında Buca Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi Konferans Salonunda koruyucu aile konulu tanıtım toplantısı düzenlendi. Buca Kaymakamı Fecri Fikret Çelik, İzmir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Nesim Tanğlay’ın da yer aldığı programa çok sayıda gönül elçisi katıldı. 
 
İzmir Vali Yardımcısı Sultan Doğru programda yaptığı açılış konuşmasında, toplumun risk altında olan bireylerine yönelik olarak uzun yıllardır hizmet veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çatısı altında, geleceğimiz olan çocuklarımızın aile ortamında, sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini sağlamak adına Koruyucu Aile çalışmalarının çok önemli olduğunu belirtti. Bu kapsamda Cumhurbaşkanımızın eşleri Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendinin himayelerinde Gönül Elçileri Projesi yürütülmekte olduğunu vurgulayan Doğru, “Hızla değişen ve gelişen dünyada yaşamaktayız, bu sebeple en önemli hedeflerden biri kimsesiz ve korunmaya muhtaç çocukları, geleceğin donanımlı bireyleri olarak yetiştirmek, özgüven sahibi sosyal kültürel yönden kendini tamamlamış, hem etrafıyla, hem de kendisiyle barışık mutlu bireyler olarak geleceğe hazırlamaktır.” şeklinde konuştu.
 
Koruyucu ailenin sayıları artarak devam eden sosyal sorumluluk projesi olduğunu belirten Doğru, “Bu proje bir gönül işi, bir yürek işi. Burada bu özel çocuklarımızın her türlü ihtiyacını devletimiz en ince detayına kadar karşılıyor hizmet veriyor. Anne sevgisine, Baba sevgisine, yardıma ve sahiplenilmeye gereksinim duyan çocuklarımızı şefkatle sahiplenmek; topluma kazandırılmaları ve geleceğe en iyi şekilde hazırlanmaları açısından son derece önemlidir. Sizlerle birlikte hayatında fark yaratabildiğimiz her çocuk geleceğimize değerli bir katkıdır.” dedi.
 
Yaptığı konuşmada koruyucu aile projesinin ülkenin gelecek nesilleri olan çocukların sağlıklı, ülke ve millet için yararlı bireyler olarak yetişmesinde çok önemli olduğunu söyleyen Buca Kaymakamı Fecri Fikret Çelik, koruyucu aile kavramını çok önemli gördüklerini, çocukların aile şefkatiyle yetişmesinin çok değerli bir durum olduğunu belirtti.
 
İzmir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Nesim Tanğlay, konuşmasında koruma altındaki çocuklarımızın artık kışla, yuva, yurt tipi yerlerde kalmadığını herkes gibi evlerde kaldığını kendine ait odalarda uyuduğunu kendi salonlarında televizyon izleyip oyun oynadığını vurguladı. Koruyucu ailelerde bulunan çocukların topluma uymaları, adaptasyon yetenekleri, akademik başarılarının yüksek olduğunu belirten Tanğlay,”Koruyucu aile projesi kapsamında çocukların kendilerine ve topluma katkı yapacak bireyler olarak yetişmeleri mümkün olabilmektedir. Koruyucu Aile Hizmetinde amaç, çocuk için karmaşık ve sorunlu olan bir dönemde özenli davranılarak, çocuğun bu dönemi örselenmeden geçirmesini ve normal hayatını devam ettirmesini sağlamaktır.” şeklinde konuştu.
 
Açılış konuşmalarının ardından tanıtım toplantısı meslek elemanları tarafından yapılan koruyucu aile bilgilendirme sunumlarıyla devam etti. Program sonunda Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi bahçesine fidan dikildi. Ayrıca programın bitiminden sonra  İzmir Vali Yardımcısı Sultan Doğru Çocuk Destek Merkezi ( ÇODEM ) ‘i ziyaret ederek incelemelerde bulundu.