“Refugees WelComB = RefugeesWelCompetenceBalance” Projesi, Almanya koordinatörlüğünde; Türkiye, İtalya, İspanya, Macaristan, Bulgaristan ve Yunanistan ortaklığında yürütülen AB Eğitim, Gençlik ve Spor Programları çerçevesindeki Erasmus+ Yetişkin Eğitimi alanında Stratejik İşbirliği Ortaklığı Projesidir. Projenin Türkiye ayağı, Buca Kaymakamlığımız AB ve Dış İlişkiler Proje Ofisi tarafından yürütülmektedir.
 
17-24 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleşen “Başlangıç ve Proje Tanıtım” toplantısına Kaymakamlığımız adına İlçe Yazı İşleri Müdürümüz Sn. Nesrin ATEŞ ile AB ve Dış İlişkiler Proje Ofisi Koordinatörümüz Sn. Gülşen SALGAR katılım sağlamıştır. Başlangıç toplantısında tüm partnerler, temsil ettikleri kurum/kuruluş/organizasyonun faaliyetlerini tanıtmışlar; proje tanıtım toplantısında ise kendi ülkelerindeki mültecilerin durumunu resmi istatistikler, sosyal uyum ve entegrasyon programları, karşılaşılan engeller, güçlükler vb. değerlendirmeler ışığında ortaya koymuşlardır.
 
Mültecilerin entegrasyonu için gerek duyulan somut ve acil bir ihtiyaç analizi yapılarak strateji geliştirmek amacını taşıyan projenin 2. Toplantısı, Kasım ayı sonunda Macaristan’ın Budapeşte kentinde gerçekleşecektir.