“Refugees WelComB = Refugees WelCompetence Balance” Projesi II. Ulusötesi Ortaklar Toplantısı 28 Kasım-4 Aralık 2018 tarihleri arasında Macaristan’ın Budapeşte kentinde Mira-Door Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. Almanya koordinatörlüğünde; Türkiye, İtalya, İspanya, Macaristan, Bulgaristan ve Yunanistan ortaklığında yürütülen proje toplantısına Kaymakamlığımız adına AB ve Dış İlişkiler Proje Ofisi Koordinatörümüz Sn. Gülşen SALGAR katılım sağlamıştır.
Toplantıda ortak kurumların Eylül ayından bu yana proje ile ilgili yaptıkları çalışmaların sunumu yapıldı. Mültecilerin entegrasyonu için gerek duyulan somut ve acil ihtiyaç analizine yönelik anket taslakları incelenerek son şekli verildi. Sunumların ardından saha ziyaretleri yapıldı. İlk olarak Budapeşte’de mültecilerle ilgili önemli projelere imza atmış olan CEU-Central Europa University ziyaret edilerek OLIve (Open Learning Initiative) projesi tanıtım seminerine katılım sağlandı. Proje Koordinatörleri Öğretim Üyeleri Prem Kumar Rajaram ve David Ross Ridout, proje tanıtımının ardından katılımcı kurumlar hakkında bilgi aldı.
CEU ziyaretinin ardından Budapeşte’ye sığınan mültecilere yemek-kıyafet ve çocuklara eğitim yardımı yapan Diaconial Work of The Lutheran Church çatısı altında hizmet veren organizasyonun yetkilileri Julia Andrasi ve Naggy Anna Mania ile toplantı yapıldı. Toplantıda ortaklar, kendi ülkelerindeki mülteci yardımları ile ilgili kısa bilgiler de verdi.
Toplantının son günü, Mart ayı sonunda İtalya’nın Palermo kentinde gerçekleşecek III. Ulusötesi Ortaklar Toplantısı’na kadar yapılacak işlerin takvimi belirlendi. Ortakların, kendi bölgelerindeki mültecilerle ilgili strateji belgesi oluşturmaya katkıda bulunacak paydaşlarla ilgili görüşmeleri belgelendirmesine ve ulusal raporlara eklemesine karar verildi. Toplantı, Mira-Door Derneği tarafından hazırlanan Afgan Geleneksel Yemeği ile sona erdi.