AB İnsani Yardım (ECHO) tarafından fonlanan; AFAD Koordinasyonu; Türk Kızılayı, BM Dünya Gıda Programı ve TC Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ana uygulama ortaklığı; Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün destekleriyle 28 Kasım 2016 tarihinden bu yana yürütülen Sosyal Uyum Yardım (SUY) Programının sahada uygulanması esnasında karşılaşılan zorlukları tespit etmek ve sergilenen iyi uygulama örneklerini yaygınlaştırmak amacını taşıyan “Ortak İzleme Misyonu”, 7 Kasım 2018 Çarşamba günü Buca Kaymakamlığımızı ziyaret etti. AB İnsani Yardım Ofisi (ECHO), BM Dünya Gıda Programı (WFP), Cumhurbaşkanlığı Ofisi, Türk Kızılayı (Kızılay Kart Birimi), Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Afet ve Acil Durum (AFD) Yönetimi temsilcilerinin bulunduğu heyet, SUY başvuru alım, güncelleme, hane ziyaretleri ve mültecilerle ilgili yapılan diğer çalışmalarla ilgili deneyimleri paylaşmak üzere Buca Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda bir araya geldi.
        Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Vekili Sn. Ramazan ÖZDAĞ’ın moderatörlüğünü yaptığı toplantıda Buca Kaymakamımız Sn. Fecri Fikret ÇELİK, Buca Malmüdürü Sn. Enver BARAN, Buca SYDV Müdürü Sn. Ramazan KÖSEM, Buca İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sn. Mahmut YEŞİL, Buca İlçe Sağlık Müdürlüğü Yetkilisi Sn. Dr. Tülay ÇALIŞKAN, Buca Kaymakamlığı AB ve Dış İlişkiler Proje Ofisi Koordinatörü Gülşen SALGAR hazır bulundu. Kaymakamlığımızı temsilen hazır bulunan katılımcılar, ilçemizde mültecilere yönelik SUY ve diğer programlar kapsamındaki yardım çalışmaları ve hane ziyaretleri hakkında; Buca Göçmen Sağlığı Merkezi Bab-ı Şifa’da verilen sağlık hizmetleri ve özellikle aile planlaması konusunda yaşanan sıkıntılar ile post-travmatik unsurlar hakkında; Buca MEM Geçici Eğitim Merkezi ve MEM’e bağlı örgün eğitim kurumlarındaki mülteci öğrenci sayıları ve profili, her yaş ve düzeyde düzenlenen Türkçe kursları ve öğrencilerde görülen şiddet eğilimini önlemeye yönelik çalışmalar hakkında; Erasmus + kapsamında Avrupa Birliği’nden hibe desteği almış olan “Refugees WelComB” ve BM Mülteci Yüksek Komiserliğinden hibe desteği almış olan “AKUMER-Aslında Biriz Eğitim, Aktivite ve Uyum Merkezi” projeleri ile çeşitli kurum, kuruluş ve organizasyonlarla (kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları) yapılan ortak çalışmalar hakkında heyete bilgi verdi.
        Toplantı sonunda AB İnsani Yardım Ofisi’nden Bruno Ratival, Buca Kaymakamlığında mültecilerle ilgili uygulamanın son derece özgün ve başarılı olduğunu ve bu uygulamayı diğer kaymakamlıklarda da yaygınlaştırmak istediklerini belirtti.