TÜBİTAK 4007-Buca Bilim Şenliği/Bilim Herkesin Hakkı Tanıtım Toplantısı
5 Ekim 2018 Cuma günü Buca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Toplantıya Buca Kaymakamı Sn. Fecri Fikret ÇELİK, Buca Belediye Başkan Yardımcısı Sn. Murat IŞIK, Buca Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Sn. Nesrin ATEŞ, Buca Kaymakamlığı Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı Müdürü Sn. Ramazan KÖSEM, Buca İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sn. Mahmut YEŞİL, Buca İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sn. Kaan ÇÖMRÜ, Buca İlçesi Okul Müdürleri, Proje Ekibi Atölye Lideri ve Konuşmacısı Akademisyenler ve Öğretmenler katılmışlardır.

Açılış konuşmasında Proje Yürütücüsü Okul Müdürü Dursun Kaya ÖZTÜRK, projenin Buca için önemini anlatarak destek veren kurum ve kuruluşlar ile öğretmen ve akademisyenlere teşekkür etmiştir. Buca Belediye Başkan Yardımcısı Murat IŞIK, ilçemizin ve ülkemizin bilimsel etkinliklere duyduğu ihtiyaç üzerinde durarak Buca Belediyesi olarak bilimsel çalışmalara her zaman destek verileceğini ifade etmiştir. Batman'da şehit olan askerlerimize rahmet ve başsağlığı ile sözlerine başlayan Buca Kaymakamı Fecri Fikret ÇELİK de öğrencilerimizin belleğinde olumlu bir iz bırakmanın onların hayatına çok büyük etki bırakabileceğini, bilim şenliklerinin böyle katkılara vesile olacağını, Buca için büyük anlam taşıyan ve Buca’da ilk kez birçok kurum ve kuruluşun işbirliği ve koordinasyonu ile gerçekleştirilen TÜBİTAK destekli bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ederek, Kaymakamlık olarak maddi manevi her türlü desteği vereceklerini ifade etmiştir. 
.
Programın devamında Buca Kaymakamlığı AB ve Dış İlişkiler Proje Ofisi Koordinatörü Sn. Gülşen SALGAR, “Projenin Mantıksal Çerçevesi Bağlamında Projenin Gerekliliği, Genel Amacı, Hedef Kitlesi ve Beklenen Sonuçlar" hakkında; Buca Belediyesi Toplumsal İletişim Merkezi Sorumlusu Sn. Özer DOĞAN “Buca Belediyesinin projeye destekler ve süreçle ilgili detaylar" hakkında,
Proje Yürütücüsü Buca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Barış TUFANTEPE ise “Proje Ekibi, Projenin Uygulama Basamakları ve Proje Faaliyetleri” hakkında bilgilendirme yapmışlardır.
Tanıtım programının son bölümünde ise “Gözü Kapalı Satranç Atölyesi” uygulama örneği gösterimi yapılmıştır.

Tanıtım programı kokteyl ikramı ile sona ermiştir.