Buca ilçesinde dezavantajlı bölgede yaşayan 35 çocuğumuza 1 yıl süre ile hokey eğitimi ve bir dizi sosyal, kültürel eğitim ve etkinlik faaliyetlerini içeren Umut Köprüsü Projesi Tanıtım Programı, 28 Ocak 2019 tarihinde Buca Yasin Börü Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tanıtım Programına İzmir Vali Yardımcısı Sn. Ahmet Ali Barış ve Buca Kaymakamı Sn. Fecri Fikret Çelik ile Proje ortağı kurumların yetkilileri katıldı.

 

        Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından açılış konuşmasını yapan Proje Koordinatörü İzmir İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü Sn. Hatice Suna Bina, 35 çocuk ile çıkılan yolda amaçlarının onların hayatlarına anlamlı dokunuşlar yapmak, bakış açılarına küçük ışıklı penceler açmak ve kendilerini keşfetmelerine yardımcı olmak olduğunu belirtti. Bina, "Umut Köprüsü projemiz içinde spor, sanat ve rehabilitasyon taşıyan dolu dolu bir program. Umut Köprüsü projesi ile kalmayacağız. 1 yıl Umut Köprüsü projesinde kalan çocuklar ardından Umut Bahçesi projesine geçecekler. Umut Bahçesi projesi çocukların kendi ilgi ve alakalarına hitap eden bir program olacak ve Umut Köprüsü projesine de yeni çocuklar gelecek." şeklinde konuştu.

 

        Buca Kaymakamı Sn. Fecri Fikret Çelik konuşmasında, dezavantajlı grupların normalleşmesinin, normal hayatın içerisinde yol almasının çok ayrıcalıklı bir hizmet olduğunu belirterek, dezavantajlı ve mali olanaklardan yoksun mahallelerdeki insanlara ulaşabilirse sosyal devlet anlayışının pekiştirileceğini söyledi. Çelik, "Bu insanlara da Türkiye'de ve İzmir'de var olabilmenin, yaşamanın mümkün olduğunu göstermek önem arz ediyor. Bu ve benzeri çalışmaların artarak daha iyi ve tabana yayılarak ilerlemesini temenni ediyorum." dedi.

 

        Açılış konuşmalarının ardından Buca Atatürk Spor Lisesi Kız Hokey takımının gösteri maçını izlemek üzere spor salonuna geçildi. Öncesinde proje katılımcısı çocuklar alkışlar eşliğinde salona girdiler. Katılımcı öğrencilerden Buca Gazi Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Mercan Elif Akçay, projeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Ülkemizde çok tanınmayan hokey sporunu ilk defa burada oynamaya başladık ve takım çalışmasını öğrendik. Projeyi yapanlara teşekkür ediyorum." dedi. Buca Gazi Ortaokulu 6.sınıf öğrencisi Ümit Özcan ise "Bu projede benim daha iyi olabileceğimi ve çim hokeyi sporunun ne kadar önemli olduğunu anladım. Hocalarımın da katkıları ile profesyonel bir hokey sporcusu olmak istiyorum. Çok yararlı ve eğlenceli bir spor." Şeklinde duygularını dile getirdi.

 

        Umut Köprüsü Projesinin hazırlık aşamalarının yer aldığı tanıtım videosunun ardından, Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Nüammer Uslu’nun düdüğü ile gösteri maçı başladı. Maç sonrasında Vali Yardımcısı Sn. Ahmet Ali Barış, Umut Köprüsü Proje pastasını keserek bu güzel projede emeği geçenlere teşekkür et