Uluslararası değişim kuruluşu Youth for Understanding (YFU) tarafından yürütülen “2019 Multipliers Değişim Programı”; Mercator Vakfı’nın finansman desteği, Eğitim Değişim Servisi (Padagogischer Austauschdienst-PAD) ve IJAB (Federal Almanya Cumhuriyeti Uluslararası Gençlik Çalışmaları Ofisi e.V.) iş birliği ile 30 Ocak-3 Şubat 2019 tarihleri arasında Berlin’de gerçekleşti. İngilizce çalışma dilinde düzenlenen programa Türkiye’den ve Almanya’dan öğretmen, gençlik çalışanı, proje uzmanı, proje yöneticisi vd. toplam 50 katılımcı iştirak etti. Kurumumuzu AB ve Dış İlişkiler Proje Ofisi Koordinatörü Gülşen SALGAR temsil etti.  
Resmi açılış öncesinde katılımcıların birbirleri ile tanışma ve kurumlarını tanıtma fırsatı buldukları oturumlar gerçekleştirildi. Katılımcılar, koordinatörlerin modere ettiği çeşitli ısınma etkinlikleri ve küçük ölçekli proje geliştirme yarışması ile başlangıç oturumlarını tamamladı.
Resmi açılış töreni 31 Ocak Perşembe günü YFU Almanya Ulusal Direktörü Knut Müller’in konuşması ile başladı. Ardından Alman-Türk Gençlik Köprüsü (Jugendbruecke) ve Eğitim Değişim Servisi (Padagogischer Austauschdienst-PAD) temsilcileri, kurumlarını tanıtan sunumlar yaparak fon fırsatlarını anlattılar. Daha sonra katılımcılar 3 gruba ayrılarak Gençlik Köprüsü’nün “Gençlik Değişim Programını Organize Etme”; PAD’in “Okul Ortaklıkları”; YFU’nun “Gençlik Değişimlerinin Sürdürülebilirliği” konularında düzenledikleri atölye çalışmalarına katıldılar. Öğleden sonraki oturumda Dr. Daniel Grütjen, Mercator Vakfı’nın Türkiye Portfolyosu hakkında sunum yaptı. Oturumların ardından Berlin kent merkezi ve Türk bölgesi olarak bilinen Kreuzberg’e rehberli tur yapıldı.
        Programın 3. günü katılımcılar 4 gruba ayrılarak Robert-Koch-Gymnasium Kreuzberg (Lise), University Berlin International (Uluslararası Berlin Üniversitesi), Konservatorium für türkische Musik Berlin (Berlin Türk Müziği Konservatuarı) ve Türkischer Bund Berlin-Brandenburg (Berlin Türk Birliği) kurumlarına çalışma ziyaretleri düzenlendi. Öğleden sonraki oturumlarda ise kurum ziyaretlerinin yansımaları ile ilgili kısa sunumlar yapıldı ve ardından “MaviBlau” ve “X-Berg-Tag” projelerinin tanıtıldığı 2 paralel oturum ile 3. gün etkinlikleri sona erdi.
Programın 4. günü Mercator Vakfı IPC üyesi Annegre Warth “Gençlik ve Almanya-Türkiye Gençlik Değişimlerinde Non-formal Alanlar” başlıklı sunumunu yaptı. Daha sonra gruplara ayrılan katılımcılar proje geliştirmek üzere atölye çalışmaları yaptılar ve gün sonunda projelerinin mantıksal çerçevesini sundular. Aynı günün akşamı veda yemeği gerçekleştirildi.
Programın son günü, kapanış oturumları ve ölçme-değerlendirme uygulamaları yapıldı. Türk katılımcıların ülkelerine uğurlanmasının ardından resmi kapanış gerçekleştirilmiş oldu. Program Koordinatörü Anne Hommers-Mocak, Multiplier 2019 Değişim Programı’nın Türkiye ayağının, Ağustos ayında İzmir’de yapılmasının planlandığını duyurdu.